RS Aero Db

 Method of calculation

RS Aero ranking list

# Name Club ELO Points
1HIRE Tim (GBR)Lymington Town SC 1.576,5
2BARTON Peter (GBR)Lymington Town SC 1.569,9
3WILLIAMSON Craig (GBR)Staunton Harold SC1.508,0
4BARTLETT Greg (GBR)Starcross YC 1.501,1
5REES Noah (GBR)Torpoint Mosquito SC 1.492,1
6FROST Andrew (GBR)Sutton Bingham SC 1.485,5
7AHLHEID Tom (GBR)Frensham Pond Sailability1.473,2
8COCKERILL Stephen (GBR)Stokes Bay SC 1.470,1
9WHALEY Sam (GBR)Swanage SC1.452,1
10HATTON Chris (GBR)Severn SC1.437,8
11MILLER Jack (GBR)Felpham SC1.430,2
12GOWANS Rhett (AUS)Mornington YC1.424,7
13ROLFE Ben (GBR)Burghfield SC 1.419,1
14BERGAN Dalton (USA)CYC Seattle WA1.418,4
15LARR Chris (GBR)Northampton SC1.410,5
16BAILEY Jonathan (GBR)Hunts SC1.403,2
17MCMAHON PAUL (IRL)Howth YC1.399,2
18HOPKINS Jack (GBR)Delph SC1.398,2
19RIDDINGTON Mark (GBR)Emsworth Slipper SC 1.393,1
20WALTHER Marcus (GER)Dreieich SC Langen1.392,9
21MARTIN Roscoe (GBR)Ogston SC1.391,1
22VINCIS Filippo (ITA)GDV LNI del Sulcis1.390,0
23HAAVEL Ants (EST)Pirita Svertpaadiklubi1.387,0
24JACOBI Marc (USA)Cedar Point YC 1.386,4
25WILLIS Liam (GBR)Lymington Town SC 1.381,4
26PEATY David (GBR)Hollowell SC1.373,0
27KOLK Liina (EST)Saaremaa Merispordi Selts1.372,0
28BLAKER Samuel (GBR)Benfleet YC1.371,5
29THIRUMALAI Madhavan (USA)Cedar Point YC 1.366,3
30GEORGE Chloe (GBR)Lymington Town SC 1.365,9
31WHALEY Ben (GBR)Swanage SC1.359,3
32SAURAGE Hank (USA)Pelican YC1.353,5
33BARTHEL Juliane (GER)SC Dummer1.353,2
34NORBURY Steve (GBR)Warsash SC1.345,8
35FALK Dan (USA)CYC Seattle WA1.345,6
36RENEHAN Jay (USA)Seattle YC1.344,2
37RIPLEY Mark (GBR)Paignton SC1.343,9
38FLOWER Ben (GBR)Hayling Island SC1.343,8
39SHERIDAN Daragh (IRL)Howth YC1.342,3
40RIEVE Eric (GER)SV Tegel 1.341,2
41DAVISON Jeff (GBR)Island Barn Reservoir SC1.336,9
42RATCLIFFE Gary (AUS)Georges River SC1.332,2
43SIROLLI Leopoldo (ITA)Tognazzi Marine Village1.331,7
44CRAIG Eleanor (GBR)Draycote Water SC1.330,4
45DANIELS Andrew (GBR)Hayling Island SC1.326,2
46WARBUTON John (GBR)Chew Valley Lake SC 1.325,2
47HUTTON-PENMAN Ben (GBR)Corinthian Otters1.324,3
48SMITH Cameron (GBR)Chelmarsh SC1.324,1
49O'BRIEN Michael (AUS)Royal Brighton YC1.323,6
50HALL Dominic (GBR)Hayling Island SC1.319,5
51ELLIS David (GBR)Lymington Town SC 1.317,1
52BARTLETT Paul (GBR)Starcross YC 1.311,6
53OUNAP Kristo (EST)Pirita Svertpaadiklubi1.308,2
54ISAACS-JOHNSON Sammy (GBR)Maidenhead SC 1.307,3
55RUSDEN James (GBR)Highcliffe SC1.305,8
56SEWARD Pierce (GBR)Broadstairs SC1.304,8
57PYE Harrison (GBR)Draycote Water SC1.304,0
58MACK Andy (USA)Seattle YC1.302,6
59HIRE Abby (GBR)Royal Lymington YC1.302,1
60JENKINS Chris (GBR)Bowmoor SC1.301,5
61RIPAINSEL Victor De (BEL) Royal YC Belgium1.294,0
62RAMAZZOTTI Francesca (ITA)Asd Veliamoci Oristano1.293,4
63RUST Chris (GBR)Portsmouth SC 1.290,6
64CAIGER William (GBR)Sevenoaks School1.288,4
65STATTERSFIELD Ned (GBR)Wells SC1.287,2
66BRACKLEY Samuel (GBR)Felpham SC1.285,8
67AHLHEID Tristan (GBR)Frensham Pond Sailability1.283,7
68SANSOM Charlie (GBR)Bowmoor SC1.283,3
69KENNEDY Richard (GBR)Emsworth Slipper SC 1.280,7
70WOODCOCK Timothy (FRA)CV Mulhouse1.277,2
71KELLY Greg (GBR)Isle of Man YC 1.274,3
72MYERSON Philip (USA)Cedar Point YC 1.274,0
73RAMDAS Shivam (NED)-1.273,7
74RAWSON Andrew (GBR)Weston SC1.273,3
75LYNALL David (GBR)Bowmoor SC1.273,0
76MULAS Davide (ITA)GDV LNI del Sulcis1.272,8
77SCURRAH JOE (GBR)Carsington SC1.271,1
78ESCRITT Keith (GBR)Yorkshire Dales SC1.269,3
79JOYCE Harry (GBR)Bowmoor SC1.266,1
80CLAPHAM James (GBR)Royal Torbay YC 1.265,6
81WATSHAM Richard (GBR)Starcross YC 1.263,3
82BUTLER Noel (IRL)National YC1.260,1
83BUCHAN Carl (USA)CYC Seattle WA1.257,9
84ROLFE Nigel (GBR)Burghfield SC 1.256,2
85SARGENT Kate (GBR)Saltash SC 1.256,0
86SIROLLI Giulio (ITA)Tognazzi Marine Village1.255,9
87BROWN Alastair (GBR)Great Moor SC1.255,7
88HAMMER Keith (USA)CYC Seatle1.255,2
89SCHMITT Eugene (USA)-1.254,1
90PYE Richard (GBR)Draycote Water SC1.254,1
91HALL James (GBR)Hayling Island SC1.252,7
92ROBLIN LUDOVIC (FRA)AAN Port Blanc1.250,9
93CHARNLEY Ben (GBR)Snettisham Beach SC1.250,7
94TAYLOR Will (GBR)Brightlingsea SC1.247,7
95KILBURN Andrew (GBR)Lymington Town SC 1.247,0
96NONNIS Leonardo (ITA)GDV LNI del Sulcis1.246,3
97BULLOCK Dan (GBR)Burghfield SC 1.244,0
98WISHART Andrew (GBR)Broadwater SC1.238,5
99NORRIS Tim (GBR)Warsash SC1.236,0
100SCHOFIELD Toby (GBR)Felpham SC1.232,9
101CRAIG Sean (IRL)Royal St George YC 1.230,8
102RIPAINSEL Anouck de (BEL) Royal YC Belgium1.229,3
103BRAIN Chris (AUS)Sugarloaf SC1.227,4
104COHEN Rory (GBR)Frampton on Severn SC1.226,2
105WITTS James (GBR)Queen Mary SC1.225,7
106YORK ANTHONY (GBR)Northampton SC1.222,5
107JACKSON Sophie (AUS)Mornington YC1.219,0
108STOCK Rupert (GBR)Royal Lymington YC1.218,3
109BOTTLES Derek (USA)CYC Seattle WA1.216,3
110ROEHRSSEN Jens (GER)SV Weser1.215,9
111FERGUSSON Ron (AUS)Albert SC1.215,3
112DUNN Teddy (GBR)Isle of Man YC 1.213,7
113JONES Chris (GBR)Sutton Bingham SC 1.213,1
114MCKAY Curtis (GBR)Queen Mary SC1.212,3
115JOHNSON Ian (AUS)Mount Martha YC1.212,1
116SILLASTE Andrias (EST)Pirita Svertpaadiklubi1.211,7
117RIDGWAY Megan (AUS)Sandringham SC1.208,9
118PUPPART Sander (EST)Pirita Svertpaadiklubi1.208,4
119BAILEY Philip (GBR)Grafham Water SC1.207,1
120POWELL Ben (GBR)Alton Water Sports Centre1.206,7
121ELLIS Pete (AUS)Sugarloaf SC1.204,6
122WILLOWS Iona (GBR)Lymington Town SC 1.204,5
123IVANOVSKIY Vladislav (RUS)Saint Petersburg YC1.202,8
124MCGONIGAL Iain (GBR)East Lothian YC 1.202,7
125HERBERT Nev (GBR)Royal Lymington YC1.202,6
126LAWSON Robbie (GBR)East Lothian YC 1.199,5
127CHANDLER Henry (GBR)Emsworth SC 1.199,2
128BARNHAM FINLAY (GBR)Snettisham Beach SC1.197,9
129MILNE Peter (AUS)Black Rock YC1.196,8
130MATTA Lorenzo (ITA)GDV LNI del Sulcis1.194,7
131RENEHAN John (USA)-1.193,9
132THURSFIELD Matt (GBR)Chelmarsh SC1.193,3
133TAYLOR Matthew (GBR)Brightlingsea SC1.192,7
134CREITZ Dieter (USA)Seattle YC1.191,3
135CARLETON Mark (GBR)Papercourt SC1.190,6
136MOLYNEUX Andrew (GBR)Huddersfield SC1.188,0
137MILLARD Ben (GBR)Emsworth SC 1.186,0
138GIFFORD Will (GBR)Whitefriars SC1.186,0
139PYE Fergus (GBR)Draycote Water SC1.185,0
140STEPHINSON Peter (AUS)Middle Harbour ASC1.182,5
141TAYLOR Stephen (GER)YC Tegel 1.182,4
142GRIFFITHS Gareth (GBR)Island Barn Reservoir SC1.180,4
143Boltz Duncan de (GBR)Thorpe Bay YC 1.179,6
144COPE Peter (GBR)-1.178,3
145COCKERILL Sarah (GBR)Stokes Bay SC 1.178,3
146HONOR Nicolas (FRA)YC La Grande Motte1.178,0
147HOHENSTEIN Knut (GER)-1.176,9
148TRIBBECK Graham (GBR)Hill Head SC 1.175,6
149MAANEN Roy van (IRL)Greystones SC1.175,0
150HORNUNG Julius (GER)Norddeutscher Regatta Verein1.172,3
151POE Ben (GBR)Bingham SC1.170,8
152LUBRANO LAVADERA Matteo (ITA)-1.170,4
153DAKIN Nigel (GBR)Seafarers SC1.169,6
154BENEKER Thomas (GER)Weser YC Bremen1.169,3
155GEYMAN Simon (GBR)Datchet Water SC1.169,0
156THORNE Karl (GBR)Lymington Town SC 1.168,5
157WILLIAMS GARETH (GBR)Leigh Lowton SC1.165,8
158MCGILL Luke (GBR)Sunderland YC1.165,4
159BENTLEY Richard (GBR)Felpham SC1.164,8
160SLIPPER Joe (GBR)Silver Wing SC1.163,5
161STEWART Steve (GBR)Yorkshire Dales SC1.162,2
162SCHEDER-BIESCHIN Wolf (GER)Norddeutscher Regatta Verein1.160,4
163WRIGHT Ffinlo (GBR)Isle of Man YC 1.159,6
164BALKE Jan (GER)YC Tegel 1.156,5
165NONNIS Elias (ITA)GDV LNI Cagliari1.152,8
166PATTYN Joppe (BEL) Royal YC Belgium1.151,9
167WILLSIE Todd (USA)CYC Seattle WA1.151,7
168BOOGAARD Karlijn van den (NED)Zeilschool Aalsmeer1.151,6
169ETHERIDGE Euan (GBR)Lymington Town SC 1.151,2
170MITCHELL Luca (GBR)Paignton SC1.151,1
171HOMEWOOD William (GBR)Lymington Town SC 1.150,8
172REED Mark (USA)CYC Seattle WA1.150,5
173JOHNSON Michael (USA)CYC Seattle WA1.149,5
174CHERRILL DAVID (GBR)Broadwater SC1.149,3
175LOE Andrew (USA)Seattle YC1.146,9
176SKVORTSOVA Yana (GBR)Island Barn Reservoir SC1.146,3
177AKER Eric (USA)-1.145,4
178OSBORNE Ben (GBR)Maidenhead SC 1.145,2
179DERBYSHIRE John (GBR)Emsworth SC 1.143,1
180CALDER David (GBR)Burghfield SC 1.140,8
181GORDON Philip (USA)Willamette SC Portland OR1.138,1
182STOW Chris (USA)Massapoag YC1.137,8
183TYDEMAN Alessandra (GBR)Lymington Town SC 1.136,9
184DOWRICK James (GBR)Porthpean SC1.134,5
185MOORMAN Robert (NED)GWV De Vrijbuiter1.133,7
186FAITHFULL Jake (GBR)South Caernarvonshire YC 1.132,6
187GAMBOA Fernando (POR)Lee On The Solent / CDPA1.130,5
188VOS Gerard (NED)WSV Giesbeek1.130,3
189BOA Anton Elias (DEN)Koge SS1.129,9
190COLLIS-GEORGE Nick (AUS)Balmoral SC NSW1.129,5
191DAY Edward (GBR)-1.129,4
192STOREY Ed (GBR)Yorkshire Dales SC1.128,8
193BARRETT Lily (GBR)Island Barn Reservoir SC1.128,1
194MURRU Sara (ITA)GDV LNI del Sulcis1.127,8
195GURYCA Daniel (CZE)-1.127,3
196WARREN Andy (GBR)Gurnard SC1.126,7
197NEVILE Ralph (GBR)Frensham Pond Sailability1.123,5
198BATCHELOR David (GBR)Isle of Man YC 1.123,0
199MITCHELL Zak (GBR)Paignton SC1.122,0
200MEZHIBOVSKIY Boris (USA)Cedar Point YC 1.119,6
201MICHELOTTI Filippo (ITA)CV Arco1.119,0
202GOODWIN Clive (GBR)Burghfield SC 1.118,6
203GLOSTER Yannick (USA)Santa Barbara Seashell1.118,3
204HARDIE Jack (GBR)Frensham Pond SC1.115,0
205WILKINS Simon (AUS)Westernport YC1.113,8
206DAVIES Nigel (GBR)Draycote Water SC1.111,9
207CHAPLIN Peter (GBR)Burghfield SC 1.109,1
208SNELL ANDREW (GBR)Datchet Water SC1.108,3
209WACHNER Florian (GER)Lausitzer Wassersportfreunde 1.106,5
210OLLINGER Ellis (USA)Fairhope YC1.106,1
211BOUCHEZ ARNAUD (FRA)CN Wimereux1.106,1
212GOSLING Sarah (GBR)Keyhaven YC 1.105,6
213DESMOND Timothy (USA)Wadawanuck YC1.105,2
214HOFMANN Martin (GER)-1.103,5
215BECKER Eric (USA)CYC Seattle WA1.102,8
216MALONE Scott (USA)CYC Seattle WA1.102,5
217MALCOLM Phillip (AUS)Balmoral SC NSW1.102,4
218PATTERSON Robert (USA)Indian River YC1.101,9
219BENNETT Jenny (GBR)Lymington Town SC 1.101,4
220PARRY David (AUS)Mount Martha YC1.100,7
221ROBSON Paul (GBR)Reading SC 1.100,4
222TOWNEND Peter (GBR)Chelmarsh SC1.100,0
223SIROLLI Guido (ITA)Tognazzi Marine Village1.099,9
224GEORGE Ben (GBR)Lymington Town SC 1.099,4
225BERRY Raulf (GBR)Hayling Ferry SC1.099,2
226STAPEL Floris (NED)WV Braassemermeer1.098,3
227PHILLIPS Dan (GBR)Ripon SC 1.096,7
228MUIR Jim (USA)-1.096,0
229CASE Brian (AUS)Royal Geelong YC1.094,1
230BORDAL Herman (NOR)-1.093,2
231BAKER Hilary (GBR)Hayling Island SC1.092,2
232CLERCQ Stef de (BEL)-1.091,1
233DOMRES Joern (GER)SVH Bensersiel1.090,0
234MYERS Jim (USA)Watch Hill YC1.089,5
235BLAKER Joseph (GBR)Benfleet YC1.088,9
236CUI Ludovica (ITA)GDV LNI del Sulcis1.088,7
237ROGERS David (USA)CYC Seattle WA1.088,2
238HERRAEZ Ivan (GER)-1.087,1
239ORAM Stephen (IRL)National YC1.086,0
240BRYX Petr (CZE)Nechranice YC1.083,9
241RUSSELL Robin (GBR)Warsash SC1.083,5
242GARDNER Paul (GBR)Stokes Bay SC 1.083,5
243STROOBANDT Kobe (BEL) Royal YC Belgium1.083,2
244GAVIN Michael (USA)Cedar Point YC 1.083,2
245BULLOCK Richard (GBR)Itchenor SC1.082,7
246SUSSARELLO Alice (ITA)GDV LNI del Sulcis1.080,9
247TECHEN Holger (GER)Dreieich SC Langen1.079,8
248BALL Ted (GBR)Draycote Water SC1.079,3
249LYNALL ANTONY (GBR)Avon SC1.078,5
250BRINK Jan van den (NED)-1.078,4
251MACCI Tomaso (GBR)Weston SC1.078,3
252HILL Andy (GBR)Warsash SC1.078,0
253ALDOUS Callum (GBR)Felpham SC1.078,0
254WILLOWS Richard (GBR)Roadford Lake SC 1.076,7
255MILLS Jon (GBR)South Caernarvonshire YC 1.076,4
256BODY Luc (FRA)EDV Préfailles1.075,5
257EHLER Tom (GBR)Lymington Town SC 1.075,3
258WHITEHEAD Phil (GBR)Yorkshire Dales SC1.074,9
259POWER Claire (GBR)Emsworth Cruising Association1.073,1
260VASS Liam (GBR)Felpham SC1.072,1
261LUCY HUTCHINS Alice (GBR)Rutland SC1.071,1
262WILCOX John (GBR)East Lothian YC 1.070,3
263MEYER Jannis (GER)KSV Hemer 1.069,4
264PEARCE Charlie (GBR)Dabchicks SC 1.067,8
265BARRETT Jim (USA)CYC Seattle WA1.067,3
266ADAMS Richard (GBR)Combs SC1.066,5
267HOOPER Mark (AUS)Georges River SC1.066,1
268HICKLING Oliver (GBR)Wembley SC1.065,5
269GINGRAS Paul (USA)-1.064,6
270SHARP Sally (USA)Mascoma 1.064,1
271WATSON Emily (GBR)Bowmoor SC1.063,6
272CRONK David (GBR)Hunts SC1.062,8
273BELGRANO GIOVANNI (GBR)Gurnard SC1.062,8
274DECKX Johan (BEL) Royal YC Belgium1.062,4
275KERREST Jacques (USA)Sailfish Point YC1.061,7
276REFFOLD Simon (AUS)Royal Prince Alfred YC1.061,6
277MEREDITH Josie (GBR)Papercourt SC1.061,3
278GREENWOOD Lucy (GBR)Oxford SC 1.060,9
279DUNMALL Jeff (CAN)-1.060,8
280VINOT Ingrid (AUS)Hampton SC1.060,5
281HAAVEL Andres (EST)Saaremaa Merispordi Selts1.060,2
282PECKHAM Jane (GBR)Gurnard SC1.060,1
283SAUL Mike (GBR)Yorkshire Dales SC1.059,6
284CAROLIS Stefano De (ITA)Tognazzi Marine Village1.057,9
285CAILLEUX Benoit (FRA)Amiens Voile1.057,2
286NICE Sacha (GBR)Warsash SC1.052,1
287BILBROUGH Madeline (GBR)Hayling Ferry SC1.051,7
288LEON Jay (USA)Seattle YC1.050,1
289MOLLER Stephan (GER)SC Sorpesee Iserlohn1.049,9
290WATT Dave (GBR)-1.049,7
291BARRY Fred (GBR)Warsash SC1.049,4
292HAAVEL Silvia (EST)Pirita Svertpaadiklubi1.049,0
293LYONS Ben (GBR)Lymington Town SC 1.048,8
294HRUBY Jan (CZE)-1.046,7
295DUBOIS Douglas (USA)US SAILING 1.046,6
296KENTISH David (AUS)Mount Martha YC1.046,1
297ROGERS Paul (AUS)Blairgowrie YS VIC1.045,3
298ROBERTSON Andrew (AUS)Balmoral SC NSW1.044,8
299KARLSON Cathrine (NOR)Risor Seilforening1.043,1
300CATCHPOLE George (GBR)Waveney Sailability 1.042,1
301SECHI Benedetta (ITA)Veliamoci Associazione1.039,3
302SIROLLI Stefano (ITA)Tognazzi Marine Village1.039,1
303FACEY Stuart (AUS)Mount Martha YC1.038,6
304SUSSARELLO Chiara (ITA)GDV LNI del Sulcis1.037,0
305MEYER Frank (GER)KSV Hemer 1.035,2
306ILES Graham (GBR)Burghfield SC 1.034,9
307GOLDSMITH Arthur (GBR)Hayling Island SC1.033,9
308GALLIVAN Joe (GBR)Spinnaker Club1.033,6
309SAHL-ANDERSEN Philip (DEN)Ry Sejlklub1.032,9
310WOODS RICHARD (GBR)Chelmarsh SC1.032,4
311SCHMIDT Andy (USA)Seattle YC1.031,8
312TOPPING Simon (GBR)Poole YC1.031,1
313GRAY Nick (AUS)Georges River SC1.029,2
314MCEWEN Emma (GBR)Royal Lymington YC1.028,9
315EBBING Richard (GER)KSV Hemer 1.028,6
316MCDONALD Philip (GBR)Hayling Island SC1.027,5
317AHLHEID Rob (GBR)Frensham Pond Sailability1.027,5
318DWYER Sarah (IRL)Royal St George YC 1.026,5
319OELERING Maarten (NED)WV Aalsmeer1.025,8
320PHELAN John (IRL)Howth YC1.025,6
321WILLIS Keith (GBR)Lymington Town SC 1.025,3
322CRAVEN Nick (GBR)Yorkshire Dales SC1.024,8
323BRISTOW Maisie (GBR)Island Barn Reservoir SC1.023,9
324RAUSCH Nana (GER)SC Freia1.022,3
325SHAW Bill (USA)Barrington YC1.020,1
326LISAGOR Paul (USA)CYC Seattle WA1.019,6
327PARTINGTON Cathy (GBR)Leigh Lowton SC1.018,2
328TYLECOTE Ben (GBR)Rutland SC1.017,8
329GEBAUER Martin (GER)YC Tegel 1.016,9
330BARTRAM CATHY (GBR)Chew Valley Lake SC 1.016,5
331WHARMBY Tom (GBR)Lymington Town SC 1.016,0
332HEBER Michael (GER)Duisburger YC 1.014,3
333EALES NICK (GBR)Lymington Town SC 1.014,0
334LARR Abigail (GBR)Northampton SC1.013,3
335MARKHAM Alan (GBR)Upper Thames SC1.013,0
336BUTLER Richard (GBR)Covenham SC1.012,9
337BAKER Giles (GBR)Datchet Water SC1.012,1
338BOS Arwin (NED)WSV Buurman1.009,8
339JACKSON Jeff (GBR)Hardway SC 1.007,0
340STRIEWSKI Tim (GER)Lubecker YC 1.006,2
341MARTIN Caroline (GBR)Lee on the Solent SC1.005,0
342PENTY Tom (GBR)Beaver SC1.001,1
343HAVERS Geoff (GBR)Lymington Town SC 1.000,5
344VAUGHAN Graham (USA)CYC Seattle WA999,8
345SAQUI MIKE (GBR)Carsington SC997,8
346O'LEARY Elinor (GBR)Island Barn Reservoir SC995,3
347KOCHENDORFER Anne (USA)Cedar Point YC 994,4
348ATKIN Caitlin (GBR)Whitstable YC 994,2
349WHITE PHIL (GBR)Frampton on Severn SC990,4
350MARTIN Kent (GBR)Ogston SC990,3
351VANHOOFF Emma (BEL) Royal YC Belgium989,5
352FALCON Nolwenn (FRA)CN Cormorane989,5
353WILLIAMS Dylan (USA)Cedar Point YC 987,1
354BALDWIN Mike (GBR)Leigh Lowton SC985,1
355BARDON Tim (AUS)Safety Beach SC984,9
356THOMPSON Adam (GBR)Shoreham SC983,6
357NEVE Nick (GBR)Rutland SC983,1
358PINTUS Ludovica (ITA)GDV LNI del Sulcis982,9
359ROBERTS Steve (GBR)Torpoint Mosquito SC 982,1
360HAYDON Lucy (GBR)Bowmoor SC981,1
361FREELAND Robert (GBR)Downs SC 981,1
362BEATON Alan (GBR)Notts County SC980,1
363RIPLEY Miles (GBR)-976,1
364SWORD Cameron (GBR)Papercourt SC975,9
365CLAPHAM Charles (GBR)Chew Valley Lake SC 975,5
366LUNN Cathy (GBR)Leigh Lowton SC973,8
367HOBDAY Chris (GBR)Gurnard SC972,8
368CRAGGS Peter (GBR)York RI SC971,4
369EVANS Matt (GBR)Great Moor SC970,4
370CORKELL Tony (USA)Carolina YC969,4
371GANLEY Richard (GBR)Felpham SC969,4
372ABBOTT Christopher (GBR)Nottingham SC969,2
373GILLMORE Charlie (GBR)Paignton SC968,6
374BIRD Dan (GBR)Lymington Town SC 966,9
375WILLIS Julie (GBR)Lymington Town SC 966,9
376RATCLIFFE Robyn (AUS)Georges River SC966,9
377GORDON Richard (USA)Cedar Point YC 965,2
378HOOD Jim (GBR)Lymington Town SC 963,8
379WARNER Greg (USA)-963,0
380BINNS HARRY (GBR)Bassenthwaite SC963,0
381PRITCHARD Jones Nath (GBR)Leigh Lowton SC962,0
382GINTY David (AUS)Jervis Bay 961,9
383WINSTON Don (USA)Cedar Point YC 961,8
384KAISER Sebastian (GER)Fahrten-Segler-Joersfelde 960,3
385IRELAND Nick (GBR)Stokes Bay SC 957,2
386SEALEY Michael (USA)Butte SC956,7
387STOCKTON Sophie (GBR)Maidenhead SC 956,3
388HALLIWELL Paul (GBR)Red Wharf Bay Sailing Watersports Club 956,2
389GRAMKOW Dirk (OMA)Ras Al Hamra SC 956,0
390WILDE Andrew (GBR)Burghfield SC 954,9
391FOWLER Mark (GBR)Hunts SC954,6
392COONEY ANDREW (GBR)Broadwater SC952,8
393WALTON Gary (GBR)Draycote Water SC951,1
394STOW Derek (USA)Massapoag YC950,8
395HARRIES Clive (GBR)Yorkshire Dales SC950,6
396STUMBERGER Douglas (USA)CYC Seattle WA949,0
397TOMS Elliot (GBR)Fowey Gallants SC 948,6
398FULTON Patrick (GBR)Bough Beech SC945,7
399GLOSTER Catherine (USA)Santa Barbara Seashell944,9
400ORKNEY Gary (USA)Mascoma 944,9
401HOMEWOOD Jane (GBR)Lymington Town SC 941,5
402KILBURN Philip (GBR)Notts County SC939,8
403COLE Mark (NED)GWV De Vrijbuiter938,8
404ANDREW David (AUS)Mount Martha YC938,5
405TISSIMAN MARK (GBR)Sutton Bingham SC 937,0
406PROKYSEK Petr (CZE)Orthodocs YC936,8
407DUNN Archie (GBR)Isle of Man YC 936,5
408DEGE Petra (GER)Bocholter YC 936,3
409BAUER Gregor (GER)SC Inheiden 936,0
410HORSFIELD Craig (USA)CYC Seattle WA935,8
411SOLNICK David (USA)Sebago933,9
412MCCONNELL Andrew (USA)Viridian SC933,7
413FOWLER Gary (GBR)Hunts SC932,7
414DAVIS Fred (AUS)Mount Martha YC932,2
415GRASS Matias (ARG)-931,2
416KOIV Kairit (FIN)-930,4
417FOWLER Ken (GBR)Highcliffe SC928,5
418FIELD Jonathan (GBR)Emsworth SC 927,4
419ALDOUS Mark (GBR)Felpham SC927,0
420WILSON Jack (AUS)Royal Melbourne YS926,6
421BILBROUGH Tim (GBR)Hayling Ferry SC926,5
422HARRIS Klaus (GBR)Swanage SC926,3
423MRAZOVA Sylvia (CZE)Nechranice YC924,9
424LEESON Ollie (GBR)Silver Wing SC923,9
425BEATTY Ash (USA)-923,8
426HEMINGWAY Paul (GBR)Carsington SC922,5
427JUKES TONY (GBR)Sutton Bingham SC 921,2
428SOARS Iain (GBR)Frensham Pond Sailability921,2
429ROOTS Martin (GBR)Cardiff Bay YC 919,8
430BELTON Roger (GBR)Felpham SC918,7
431GILES Andrew (AUS)Lake Cullulleraine YC918,4
432HILL Simon (GBR)Hayling Island SC916,6
433FLAVELL Aaron (AUS)Black Rock YC916,1
434LINNEY Mike (GBR)Chichester YC 915,9
435HARDMAN Jason (GBR)Papercourt SC914,7
436SIMMONDS Alexander (GBR)Weir Wood SC914,0
437VUKELIC Diane (AUS)Georges River SC913,6
438WILKINS Andrew (GBR)South Caernarvonshire YC 911,3
439THROUP Ben (GBR)Burghfield SC 910,4
440LEMMER Christian (GER)Dreieich SC Langen910,0
441HARRUP Chris (GBR)Burghfield SC 909,9
442HERRON Dan (USA)CYC Seattle WA907,6
443SMAGGASGALE James (GBR)Broadwater SC906,5
444FARCI Lidia (ITA)GDV LNI del Sulcis905,1
445GARRIGUES Jacques (USA)CYC Seattle WA904,4
446VIOOL Vincent (NED)GWV De Vrijbuiter903,5
447HOLDWAY Robert (GBR)Poole YC899,9
448WHARMBY Kate (GBR)Royal Lymington YC899,5
449SPEIRS Paul (GBR)Notts County SC897,9
450WILLIS Paul (GBR)Yorkshire Dales SC897,7
451KILPATRICK Nicci (GBR)Hayling Island SC897,6
452CAIGER ROBIN (GBR)Bough Beech SC897,5
453DESJONQUERES Sarah (GBR)Highcliffe SC896,5
454HOBSON JOHN (GBR)Notts County SC894,1
455BAILEY Helen (GBR)Grafham Water SC893,2
456COWAN Roger (GBR)Burghfield SC 892,7
457WELLS Lorrian (GBR)Highcliffe SC892,5
458PLATT Graham (GBR)Highcliffe SC889,9
459ALIX Holger (GER)Offenbacher Ruderverein 1874 Segelabteilung889,0
460BURIL Milos (CZE)Alt RS888,2
461HERR Christian (AUS)Black Rock YC885,3
462DUNN Maggie (GBR)Lyme Regis SC 878,0
463WISEGRAVER Glenn (USA)CYC Seattle WA877,8
464HAUPT Peter (GER)SG Hengsteysee 874,6
465SMITH Dominic (GBR)Ripon SC 874,6
466SMITH Christopher (GBR)Island Barn Reservoir SC874,1
467DAVIS Emily (GBR)Great Moor SC874,1
468THOMAS Gareth (GBR)Ocean Cruising Club873,4
469JESSURUN Martijn (NED)WSV Vinkeveen-Abcoude872,4
470LESS Lucilla (ITA)VC Velza869,7
471FRASER Steve (GBR)East Lothian YC 865,2
472SMITH Mark (GBR)Eastbourne Sovereign SC863,6
473WILLCOCKS Phoebe (GBR)Alton Water Sports Centre862,8
474CHAPLIN Brendan (AUS)Black Rock YC862,5
475HOWLAND Clive (GBR)Combs SC861,8
476VALERI Carlo (ITA)Tognazzi Marine Village861,5
477WOOLEY Christopher (GBR)Stokes Bay SC 861,2
478BURIL Adam (CZE)Alt RS859,3
479FALBO Fabio (ITA)-856,5
480PACIFICI Roberta (ITA)Tognazzi Marine Village855,7
481LEESON James (GBR)Silver Wing SC850,5
482FOX Mark (GBR)Stokes Bay SC 850,3
483BLOESE Emma (GBR)Guernsey YC LBG 848,1
484GILLETT Penelope (GBR)Royal Harwich YC847,5
485ROLFE Mark (GBR)Upton Warren SC847,1
486HEMSLEY Catherine (GBR)Felpham SC845,5
487GEOGHEGAN Claire (GBR)Brightlingsea SC845,4
488EBBING Christof (GER)-844,9
489LAMBDIN Mark (GBR)Bradford842,8
490SIROLLI Michele (ITA)Tognazzi Marine Village842,3
491MEREDITH Justin (GBR)Papercourt SC836,0
492ENGLAND Robert (GBR)Chelmarsh SC835,0
493SOLNICK Melissa (USA)Sebago833,8
494KURTH Hans-Jurgen (GER)Deutscher Regatta SC 827,0
495KORZILIUS Lester (GBR)Emsworth SC 826,6
496KUTHAN Jiri (CZE)YC Liskovec823,7
497BROWN Kingsley (GBR)Gurnard SC819,2
498HUGHES Chris (GBR)Warsash SC810,2
499ARCHER Julie (GBR)Ullswater YC 804,1
500JONES Jae (USA)Spinnaker 802,0

Method of calculation

The calculation is inspired by the ELO rating that is used in chess. ELO however is not exclusively for chess!  The Elo rating system is a method that estimates the relative strength of a player in a game.  In this system, beating a higher-rated opponent gives you more points than beating one with a lower rating. At the same time, your opponent loses as many points as you win.
For all details go visit the Omnicalculator. Remarks:

  • Each new sailor starts with a rating of 1058. This is the current (2024) median value of ELO ratings (i started with 1000). The median is corrected on January 1st.
  • I am using one 'development coefficient' (k-factor): 5. This results in relative small changes per event.
  • After each event a comparison is made between each sailor (for a regatta with 10 entries: 45)
  • For regattas that use a handicap system (like PY) that comparison is done per rig (for a regatta with tree 5's, two 6's, four 7's and one 9: 10 comparisons.)
  • Rig 'agnostic' regattas are not use for the calculation (for obvious reason)
  • Mixed fleet regattas are not used for the calculation
  • The results are processed sequentionally in date order. If late results arrive this could impact the ratings points of already processed events; meaning: the ratings are changing almost weekly.
  • Initially the start rating is hidden. After 100 comparisions the rating is visible.
  • The minimum gain per comparison is .5 (In effect this means that very good sailors do not earn points when winning from sailors with a much lower ranking. Eg when i (1109) sail agains Peter Barton (1563) he will not get the .3 points if he wins. If i win (BIG surprise) i earn 4.7 points!